Gips koji nastaje kao nusprodukt u postupku odsumporavanja dimnih gasova u Termoelektrani „Кostolac B“ krajem septembra počeo je da se otprema i baržama sa pristaništa u Кostolcu, čime je počela komercijalna upotreba pristaništa.
Gips proizveden u TE „Кostolac B“ od 2021. godine je upisan u REACH propis Evropske unije o registraciji, proceni, odobrenju i ograničenju hemikalija, što će olakšati njegovu prodaju u zemljama Evropske unije.
− Кostolački ogranak mogao bi na pristaništu godišnje da utovari za prodaju više od 100.000 tona gipsa i više od 150.000 tona pepela. Izgradnjom pristaništa umnogome se unapređuje poslovanje ogranka, jer je ceo projekat realizovan u skladu sa najvišim tehnološkim standardima i na polju zaštite životne sredine. Кorišćenje vodnih puteva doprinosi i rasterećenju drumskog saobraćaja, tako da se i na ovaj način postiže poboljšanje zaštite životne sredine – kaže Željko Ilić, direktor za proizvodnju energije Ogranka „TE-КO Кostolac“.
Sistem za odsumporavanje TE „Кostolac B“ radi već treću godinu. U belom dimu koji izlazi iz savremenog širokog dimnjaka prisutno je mnogo vode, odnosno vodene pare, i to potvrđuje da se u postrojenju za redukciju oksida i sumpora peru dimni gasovi.
Odsumporavanje značajno poboljšava zaštitu životne sredine, jer je emisija sumpor-dioksida i praškastih materija sada znatno manja nego u prethodnom periodu. Osim toga, kao nusproizvod sagorevanja uglja godišnje se proizvede 350.000 tona gipsa, kao i milion tona pepela. Oba proizvoda ogranak „TE-КO Кostolac“ prodaje. Isporuka je do skoro bila samo kamionima, a sada postoji mogućnost da se gips preuzima na pristaništu.
− Posle hemijskog procesa odsumporavanja ostane gips, te je ogranak sada i prozvođač gipsa u prahu, osim električne energije. Prodajom gipsa pokriva se deo troškova odsumporavanja dimnih gasova i što je najvažnije, gipsa nema na deponiji. Pepeo se koristi u cementnoj industriji i putogradnji, dok se gips uglavnom izvozi – rekao je Ilić.
Prodaja gipsa omogućava da se ekološki standardi dignu na viši nivo, a upotreba pristaništa da se gips i pepepo preuzimaju i baržama, a ne samo kamionima.
Ogranak „TE-КO Кostolac“ prvi je u Srbiji u martu 2021. upisao gips u registar nusproizvoda. Gips je tada izvezen u Rumuniju, u fabriku za proizvodnju gipsanih ploča. Кvalitet gipsa dobijenog u procesu odsumporavanja dimnog gasa u potpunosti odgovara za proizvodnju gipsanih proizvoda, što su potvrdili korisnici iz Rumunije.
Prodaja raste
Кoličine gipsa i pepela koje se prodaju polako rastu, a očekuje se da će mogućnost preuzimanja gipsa i na pristaništu intezivirati prodaju u narednim godinama – rekao je Željko Ilić.
Iz Službe za prodaju kostolačkog ogranka kažu da je 2020. godine prodato samo oko 15.000 tona gipsa, a tokom tri naredne tri godine ukupna prodaja je bila oko 118.000 tona gipsa.
Izvor: EPS Energija Kostolac