Proizvodnja električne energije u kostolačkim termoelektranama odvija se stabilno i u skladu sa planom. Od početka godine do kraja oktobra proizvedno je oko 5,4 miliona megavat-sati i očekuje se da Ogranak „TE-KO Kostolac“ ostvari i ovogodišnji plan proizvodnje, kaže Željko Ilić, direktor za proizvodnju energije Ogranka „TE-KO Kostolac“.
− Imajući u vidu da se nalazimo na sredini poslednjeg kvartala, može se proceniti da će proizvodnja u termoelektranama „Kostolac A“ i „Kostolac B“ do kraja godine biti u skladu sa planom proizvodnje električne energije – kaže Ilić.
Osim stabilne proizvodnje, u planu za 2024. godinu Ilić najavljuje i kapitalni remont bloka B1 u TE „Kostolac B“ sa uvođenjem novih tehnoloških rešenja za unapređenje zaštite životne sredine, kao i veću prodaju gipsa što će omogućiti novoizgrađeni blok B3.
Što se tiče kapitalnog remonta bloka B1 u TE „Kostolac B“, Ilić objašnjava da taj posao podrazumeva višemesečne zahvate na opremi koju treba popraviti ili potpuno zameniti i dovesti u funkcionalno stanje.
− Predviđeno je da kapitalni remont bloka B1 traje 142 dana, koliko je neophodno da uradimo sve što nameravamo. Jedan od najvažnijih poslova u remontu biće rekonstrukcija odšljakivanja, odnosno rosta i kracera, što je u prethodnom periodu stvaralo probleme u radu ovog bloka. Dolazilo je do nagomilavanja šljake, rost je mali, a povećana količina šljake na rostu stvara veliko opterećenje. Zbog toga je rekonstrukcija neophodna, kako bi dobili veći rost, adekvatan da primi količinu šljake koja nastaje nakon sagorevanja lignita – kaž Ilić. − Na pojedinim grejnim površinama kotla biće urađeno povećanje. To se pre svega odnosi na međupregrejač 1 pregrejač 1, kako bi obezbedili veću temperaturu na tim površinama i doprineli sveukupnoj optimizaciji procesa proizvodnje na ovom bloku. Krajnji cilj je obezbediti veću snagu i u potpunosti iskoristiti proizvodne kapacitete bloka B1.
U okviru kapitalnog remonta bloku B1 planirano je uvođenje sekundarnih mera za redukciju azotnih oksida, što će doprineti da se emisija kreće do 170 miligrama po kubnom metru.
− To podrazumeva instalaciju rezervoara amonijačne vode, kao i pripadajuće prateće opreme na kotlu. Kada dimni gasovi prolaze kroz fazu zaprašivanja amonijačnom vodom to dovodi do smanjenja azotnih oksida. Ovo tehnološko rešenje radi se prvi put u Srbiji i to upravo u TE „Kostolac B“, kao što je i prvo postrojenje za odsumporavnje dimnih gasova izgrađeno u sklopu ove termoelektrane. Namera je da se postigne što veći nivo zaštite životne sredine i na tom planu radimo sve što je u našoj moći i koristimo inovativna rešenja – naglašava Ilić.
Kada je u pitanju prodaja gipsa, koji nastaje kao nusprodukt proseca odsumporavanja, Ilić kaže da ima mnogo zainteresovanih kupaca iz inostranstva, prvenstveno zainteresovanih za transport ove sirovine rečnim putem, zahvaljujući pristaništu na Dunavu:
− Sve što se proizvede, to se i proda na tržištu, jer je velika potražnja za gipsom. Za sada ima naznaka da će ta prodaja biti i većeg obima. Kada se uzme u obzir i činjenica da će uskoro krenuti sa radom i blok B3 sa sopstvenim sistemom za odsumporavanje, očekujemo da i te količine budu u potpunosti prodate zainteresovanim kompanijama u zemlji i inostranstvu − istakao je Ilić.
S početkom grejne sezone u oktobru, počela je i proizvodnja i toplotne energija, koja se distribuira požarevačkoj „Toplifikaciji“. Osim grada Požarevca, na daljinski sistem grejanja povezani su i grad Kostolac, kao i pripadajuća seoska naselja koja gravitiraju ka termoelektranama i Površinskom kopu „Drmno“.
− Smanjivanjem broja individualnih ložišta i usled dostupnosti grejanja, dodatno se poboljšava zaštita životne sredine, posebno kvaliteta vazduha tokom zimskog perioda. Svesni smo da se naša postrojenja u svakom smislu, osim ispunjenja proizvodnih planova, moraju doprineti i poboljšanju kvaliteta života svoje lokalne zajednice − istakao je Ilić.
Ilić je ukazao i da su u narednom periodu potrebni obimniji remonti za blokove A1 i A2 u TE „Kostolac A“.
− Remonti moraju biti duži od standardnih, odnosno duži od 30 ili 40 radnih dana. Tada ćemo u većem obimu da zamenimo opremu, na čiji vek eksploatacije utiču visoke temperature, abrazija i sve ono što ide uz proizvodnju električne energije iz lignita – objasnio je Ilić.
Najbolji prevoz Dunavom
Strane kompanije uveliko se interesuju za mogućnost kupovine pepela i na koji način može da se transportuje. Najviše im odgovara transport Dunavom. Dostavili smo im sve tražene podatke i sada očekujemo njihove konkretne predloge za dalje korake – kaže Ilić.
Izvor: EPS Energija Kostolac